|
|
Fler foton |
Bourne är tillbaka
Först försöker han lista ut sin identitet. Sedan utkrävde han hämnd. Nu återvänder Jason Bourne (Matt Damon) hem, med hela minnet i behåll.Jason Bourne (Matt Damon) är en specialtränad kontraktsmördare. Utan pass och identitet försöker han lista ut vem han är och vad han har blivit tränad för. The Bourne Ultimatum tar vid där den tidigare Bourne Supremacy slutar.
Bourne försöker finna svar på alla hans frågor. Allt dödande måste ha en anledning och Bourne förstår att han måste vända sig emot sina tidigare arbetsgivare på CIA för att nå till den verkliga källan. Allt sökande efter sin identitet i de två tidigare filmerna når nu till en upplösning som gör trilogin till den perfekta thriller och actionupplevelsen.
Vi tas till alla världens hörn och vart än Jason Bourne sätter sin fot så kan han inte undgå att hamna i slagsmål eller att något sprängs i bitar.
Det märks verkligen att man lagt ner mycket pengar och energi på att försöka få den här filmen att inte bli något fiasko som vissa filmer i serie kan tendera att bli.
Regissören Paul Greengrass har verkligen sett till att actionscenerna är något utöver det vanliga och detta blandat med en ständigt jagande thrillerkänsla så blir filmen komplett.
Mannen bakom Jason Bourne, Matt Damon är lika iskall som i de tidigare filmerna och många måste hålla med mig när jag skriver, att i och med dessa filmer kan han klassa sig själv som en av de bästa actionhjältarna.
Filmen är hela tiden på resande fot och vi tas från bakgator i Moskva till Paris och vidare till Madrid för att stanna en stund i London. Den ultimata upplösningen utspelar sig på New Yorks gator.
Jag trodde verkligen inte att denna film skulle kunna motsvara de tidigare två och till och med vara bättre. Den tar oss in på djupet av den amerikanska underrättelsetjänsten och ger oss en riktig spänningskick.
William Lindgren


