Film är bäst på Bio.nu
FilmrecensionerKommande filmerFilmnyheterBiotoppenDVDFilmsnackOm Bio.nuKontaktaAnnonsera

Bröllopsfotografen

Originaltitel: Bröllopsfotografen


Fler foton


Bio.nu recension betyg: 3

Mysig film med hjärta som tappar mot slutet

I ”Bröllopsfotografen” lär vi känna värmlänningen Robin (Björn Starrin) som alltid velat bli fotograf. En dag får han idén att plåta bröllop och med en ny fin kamera ger han sig iväg till Stockholm för att starta karriär.

Ulf Malmros nya film är mysig och har en hel del hjärta. Ju längre den rullar på känns den dock tunnare och precis som med ”Sommaren med Göran” så följs rom-com-ritningarna troget. Allt som brukar hända i romantiska komedier händer också här.

Björn Starrin är jätterolig i huvudrollen och fullkomligt trovärdig. Birollerna känns dock mer platta och trots att Kjell Bergqvists lockar till många skratt blir hans karaktär aldrig riktigt levande. Flera skådespelare från tidigare Malmrosfilmer dyker också upp – t.o.m. ungarna från ”Den bästa sommaren”.

Filmen är perfekt om man har en dålig dag och känner för att skratta eller mysa lite. Omgivningarna är fina, musiken likaså och Malmros har använt sig av en hel del imponerande kameraåkningar.

”Bröllopsfotografen” rekommenderas inte jättestarkt men lagom starkt.

Rasmus Jonsson




Betygsätt Bröllopsfotografen

Betyg:
10 är högsta betyg
Recension:
Ditt namn:  

FILMFAKTA


Genre: Drama / Komedi

Regi: Ulf Malmros

Manus: Ulf Malmros

Skådespelare
Björn Starrin, Tuva Novotny, Kjell Bergqvist, Johannes Brost


Biopremiär: 2009-10-16
Längd: 112 min

Se trailer

Mer filminfo


Läs besökares recensioner


Senast uppdaterad Feb 19, 2010. 24759