Film är bäst på Bio.nu
FilmrecensionerKommande filmerFilmnyheterBiotoppenDVDFilmsnackOm Bio.nuKontaktaAnnonsera

Så olika

Originaltitel: Så olika


Fler foton


Bio.nu recension betyg: 0

Två systrar

SÅ OLIKA är en komedi om kärlek. Det kretsar kring två systrar, den ena nytillsatt finansborgarråd i Stockholm, nyskild och mamma till två döttrar. Den andra en självständig tv-producent som har fått i uppdrag att göra ett nytt direktsänt sångprogram från Skansen – nu mitt bland djuren!

Den handlar om att bli sanslöst förälskad i sin värsta fiende, om människor som möts trots att de är fundamentalt olika. För här övervinner kärleken allt – från politisk maktkamp till dans med sälarna på Skansen.

Precis som i regidebuten Se upp för dårarna kommer Helena Bergström inte medverka i Så olika.

Filmen är inspelad i Stockholm 14 april - 10 juni 2009.








Betygsätt Så olika

Betyg:
10 är högsta betyg
Recension:
Ditt namn:  

FILMFAKTA


Genre: Drama

Regi: Helena Bergström

Manus: Tove Alsterdal

Skådespelare
Ingela Olsson, Anna Ulrika Ericsson, Philip Zandén, Johan Widerberg, Rolf Lassgård, Nina Gunke, Johannes Bah Kuhnke, Rikard Wolff, Sarah Dawn Finer, Siw Malmkvist, Fredrik Olsson, Josefin Bornebusch med flera.


Biopremiär: 2009-11-06
Längd: ? min

Se trailer

Mer filminfo


Läs besökares recensioner


Senast uppdaterad Feb 19, 2010. 27022